XX Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny

 

XX Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny

– Zielona Góra 2018 ph. "ŚWIATŁO"

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT ogłaszają XX Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny. Tegoroczna edycja konkursu będzie przebiegać pod hasłem „ŚWIATŁO”.

W tym roku obchodzimy okrągłą, jubileuszową edycję naszego konkursu. Konkurs jest wydarzeniem cyklicznym o zasięgu międzynarodowym. Rokrocznie przyciąga uczestników z ponad 40 krajów świata, którzy łącznie na konkurs nadsyłają kilkaset rysunków. W klasyfikacji podobnych imprez na świecie znajdujemy się w ścisłej czołówce. W konkursie przewidziano cztery nagrody regulaminowe [laureat Grand prix dodatkowo otrzyma statuetkę] oraz nagrody specjalne. Aby tradycji stało się zadość planujemy jak co roku wydać pokonkursowy katalog, będący już obiektem pożądania kolekcjonerów i miłośników żartu rysunkowego. Ceniących dobrą zabawę zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie, gdyż skierowany jest on zarówno do profesjonalistów jak i amatorów.

 

Zadaniem stojącym przed uczestnikami konkursu jest krzewienie poczucia humoru, zdystansowanie się wobec siebie i innych, umiejętność odbierania świata z przymrużeniem oka. Wiele bowiem dyskusyjnych sytuacji można rozładować elektryzującym dowcipem. Tegoroczne hasło ma prowokować do obserwacji i rozważań rzucających światło na … Światło. W historii ludzkości odgrywało i nadal odgrywa ogromną rolę. Światło jest niezbędne do życia. Wyznacza rytm istnienia ludzkiego, pozwala oglądać świat, pobudza do działania, poprawia nastrój, daje radość i poczucie komfortu, jest zwiastunem nowego dnia. Aktualnie warunkiem spełniającym potrzeby ludzi jest światło sztuczne. W świecie zewsząd kuszącym nas innowacyjnością i technologicznymi nowinkami nie sposób wyobrazić sobie życia bez elektryczności. To już nie luksus – to codzienność. Jesteśmy od niej uzależnieni! Bez światła nie ma nas i nie ma życia.

Światło jako hasło konkursu jest bardzo inspirujące – składa się bowiem ze wszystkich barw.

Większość z nas lubi roztaczać blask, wielu chciałoby przyćmić blaskiem innych, być na świeczniku, pławić się w świetle reflektorów. Ci, którym światło bije po oczach, wolą żyć w cieniu pozostałych. Ze świecą można szukać takich, którzy lubą, by na nich rzucać cień. Wszyscy staramy się unikać sytuacji, gdy świeczki stają nam w oczach. Lubimy natomiast, gdy nasze życie nabiera blasku.

Światło jednak nie istnieje bez mroku. Kiedy pogrążamy się w egipskich ciemnościach spojrzenie na naturę ludzką wyostrza się. Tajemnice nocy i marzeń sennych zdzierają z nas maski, za którymi w pełnym świetle gorliwie się chowamy. W takich sytuacjach magiczną rolę odgrywa światło księżyca, płomień świecy czy pełne blasku czyjeś oczy. Aż znów zajaśnieje jutrzenka. Niektóre sprawy gdy ujrzą światło dzienne każą nam świecić oczami. Inne, przedstawione w nowym, lepszym świetle, pozwalają dostrzec światełko w tunelu. Przekonujemy się, że nie taki diabeł straszny, jak go … oświetlisz.

Co o tym myślą oddani satyrze rysownicy z całego świata? Wszystkich chcących rzucić światło na zagadnienie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie. Pamiętajmy : Światło omija tych, którzy ukrywają się w cieniu. A więc gra warta jest świeczki. Dajmy sobie zielone światło, postawmy na uśmiech, który kosztuje przecież mniej od prądu, a daje więcej światła.

Prace można nadsyłać do końca maja 2018 r. Warto dotrzymać terminu, by nie musieć gasić świec. Zapraszamy serdecznie.

 

"Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra

w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości".

 

Regulamin konkursu

Karta zgłoszenia